Çin’i kızdıracak ziyaret: ABD heyeti Tayvan’da

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret eden ABD heyeti, Ada’nın görevdeki lideri Tsai Ing-wen ve yeni seçilen lideri Lai Ching-te ile bir araya geldi.

Tayvan ajansı CNA’nın haberine göre, 13 Ocak’ta yapılan başkanlık ve parlamento seçimlerinin ardından Ada’ya ziyarette bulunan ABD heyeti, görüşmelerde “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunması için birlikte çalışmayı sürdürme” mesajı verdi. Heyet, Ada’nın görevdeki lideri Tsai ile yeni seçilen lideri Lai ve yardımcılığına seçilen Tayvan’ın eski Washington Temsilcisi Hsiao Bi-khim ile görüştü.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg’in yer aldığı heyete ABD’nin fiili temsilciliği niteliğindeki Tayvan Amerikan Enstitüsünün Washington’da görev yapan Başkanı Laura Rosenberger eşlik etti.

Tsai, heyetle görüşmesinde ziyaretin ABD’nin Tayvan demokrasisine desteğini gösterdiğini ve ABD ile ülkesi arasındaki yakın ilişkinin kanıtı olduğunu belirtti. Lai de Tsai’nin kurduğu temel üzerinde Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı korumayı sürdüreceklerini vurgulayarak, ABD’nin Tayvan’ı desteklemeye devam etmesini ve ikili işbirliğini derinleştirmesini umduklarını dile getirdi.

ÇİN’DEN TEPKİ

ABD’den eski üst düzey hükümet yetkililerinin yer aldığı heyet, üç günlük ziyaret için seçimlerden bir gün sonra, dün Ada’ya gelmişti.

Heyetin ziyareti, ABD’li yetkililerin Tayvan ile resmi nitelik taşıyabilecek temaslarda bulunmasına itiraz eden Çin’in tepkisini çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Tayvan seçimlerinin, “Çin’in bir bölgesinin iç işi olduğunu” belirterek, “Çin, ABD’nin Tayvan ile hangi şekilde veya hangi gerekçeyle olursa olsun resmi ilişki kurmasına ve Tayvan’ın işlerine müdahale etmesine karşıdır” dedi.

ABD’ye “tek Çin” ilkesine bağlı kalmaya ve Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemeyeceği taahhüdüne uymaya çağıran Sözcü Mao, “ABD, Tayvan bağlantılı meseleleri ele alırken son derece dikkatli olmalı, ‘tek Çin’ ilkesini muğlaklaştırıp içini boşaltmamalı ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçılara yanlış mesaj vermekten kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Tayvan’da 13 Ocak’ta düzenlenen başkanlık seçimlerini iktidardaki Demokratik İleri Partinin (DPP) adayı, görevdeki Başkan Yardımcısı Lai Ching-te kazanmıştı. DPP iktidarında 2016’dan bu yana, iki dönemdir Ada’nın lideri Tsai Ing-wen, görev süresi dolacağından seçimde aday olmamıştı.

Pekin yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Tayvan’daki seçimlerin ardından kutlama mesajı yayımlamasını protesto etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir