SpaceX, Starlink ile uzaydaki ‘cep telefonu kuleleri’ni tanıttı

Elon Musk, Starlink projesiyle internete bağlanma şeklimizi kökten değiştirmeyi hedefliyor. Birkaç yıl önce başlatılan bu hizmet, dünyanın internet erişimi az olan bölgelerine uydu aracılığıyla ulaşmayı amaçlıyor. Ancak bu “kolay” erişim, halen antenler ve diğer bazı ekipmanlar gerektiriyor. Neyse ki bu durum değişmek üzere, çünkü Starlink, akıllı telefonlarla kullanılabilen ilk ‘uzaydaki cep telefonu kuleleri’ni piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

SpaceX, uzay ile Dünya arasında bir nevi taksi hizmeti işlevi görürken, Elon Musk’ın sahibi olduğu iki şirketin de katkılarıyla, Starlink’in var olmasını sağlayan 21 yeni uyduyu fırlattı. Elon Musk, bu yeni uyduların özellikle büyük mobil ağ şirketlerini “yok etme” amacı taşıdığını belirtiyor. Aslında bu, Musk’ın iddialı projesinin ilk adımları ve şu anda test aşamasında.

SpaceX, Starlink ile uzaydaki ‘cep telefonu kuleleri’ni tanıttı

Özellikle Kuzey Amerika gibi belirli bölgelerde, düşük internet hızı gerektiren görevler için kullanılabilecek, maksimum 7 Mbps hızına ulaşabilen uydular hizmet verecek. Hatırlarsanız, Musk 2019’da Starlink’i duyurduğunda, uygun fiyatlı sınırsız internet, sınırsız telefon görüşmeleri ve sınırsız internet erişimi vaat etmişti. Bu nedenle, gelecekte bu projenin önemli ölçüde gelişeceği düşünülüyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, bu uyduların küresel çapta mobil telefon bağlantısı sağlayacağını belirtti. Ancak, önemli bir bant genişliği sınırlamasına dikkat çekerek, “Bu, yalnızca yaklaşık 7Mb hızında hizmet verebilecek ve hizmet alanları oldukça geniş olacak” dedi. Musk, bu sistemin cep telefonu hizmeti olmayan bölgeler için mükemmel bir çözüm sunduğunu, ancak mevcut karasal cep telefonu ağlarıyla önemli ölçüde rekabet etmediğini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir