Prens Harry ‘telefon hackleme’ davasında tazminatı kabul etti

Prens Harry, İngiltere’de Mirror Grubu Gazeteleri’ne (MGN) telefonunun hacklendiği iddiasıyla açtığı davada teklif edilen tazminat ve mahkeme masrafı ödemesini kabul etti. Avukatı David Sherborne, 9 Şubat Cuma günü başkent Londra’daki Yüksek Mahkeme’de görülen duruşmada, “Mirror Grubu Gazeteleri, Sussex Dükü’ne tazminat olarak önemli miktarda ilave bir ödeme yapacak” bilgisini paylaştı.

Londra’daki Yüksek Mahkeme, Prens Harry’nin ‘telefon hackleme’ ve diğer yasa dışı yollarla hakkında bilgi toplandığı iddialarını kabul ederek 15 Aralık 2023’te de Daily Mirror’ın yayıncısına tazminat cezası vermişti. Bu duruşmada mahkeme, 140 bin 600 sterlin tazminata hükmetse de ilk kez tazminat kararı çıkan bu davada, iddiaya konu olan 140’tan fazla haberden yalnızca 33’ü ele alınmış ve sadece 15’i için ihlal kararı verilmişti.

‘MİSYONUMUZ SÜRÜYOR’

Prens Harry, mahkemeye yaptığı başvuruda, 1996 yılından itibaren 15 yıl boyunca MGN tarafından hedef alındığını söylemiş, gazetede yayınlanan 140’tan fazla haberin yasa dışı bilgi toplama faaliyetleri sonucu yayınlandığını savunmuştu. Prens Harry, duruşmanın ardından bugün yaptığı açıklamada da MGN ile olan davasının sonuçlanması sonrası İngiltere basınını değiştirme misyonunu sürdüreceğini söyledi.

Avukatı David Sherborne’un kamuoyu ile paylaştığı açıklamada, Harry, “Mirror Grubu içinde olduğunu söylediğimiz her şey, hatta daha da kötüsü oluyordu” diye konuştu. Daily Mirror gazetesinin eski editörü Piers Morgan’ı da eleştiren Prens Harry, “Tüm bunların ışığında, bir kez daha yetkilileri hukukun üstünlüğünü muhafaza etmeye ve kimsenin hukukun üstünde olmadığını kanıtlamaya çağırıyoruz. Bu, hakimin de sabit gördüğü üzere, editör olarak neler olup bittiğini bilen Morgan’ı da kapsıyor” dedi.

Morgan’ın mahkeme kararına saygısızlık ettiğini ve saldırılarına devam ettiğini savunan Harry, bunun ‘net ve detaylı bir mahkeme kararının neden bu kadar önemli olduğunu gösterdiğini’ söyledi. Harry, “Aralık ayında olduğu gibi misyonumuz sürüyor. Bunun hepimiz için getireceği olumlu değişime inanıyorum. Buna tam da bu yüzden başlamıştım ve tam da bu yüzden sonuna kadar götüreceğim” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir