Eskişehirspor’un hakkını arayan Kazım Kurt, TFF’yi dava etti ve kazandı!

Maddi sıkıntılar nedeniyle TFF 3. Lig’e kadar düşen ve transfer yasağını geçtiğimiz ay kaldırmayı başaran Eskişehirspor’un hakkını arayan Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) mahkemeye verdi ve kazandı.

BİLGİ EDİNME KANUNU ÇERÇEVESİNDE BİLGİ İSTEDİ

Aynı zamanda avukat olan Başkan Kazım Kurt, Eskişehirspor’un deplasmanda oynadığı Amedspor maçının ardından 6 Ekim 2021’de Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe göndererek, TFF’ye birtakım sorular sordu; hakem ve gözlemci raporlarının örneklerini talep etti.

Başkan Kazım Kurt, Bucaspor maçı sonrasında da 20 Ekim 2021 tarihinde TFF’ye dilekçe göndererek, yine hakem hatalarıyla Eskişehirspor’a yazık ettiklerini ifade etmişti. Dilekçesinde özellikle maça Trabzon bölgesinden hakem atanmasının iyi niyetli olmadığını belirten Başkan Kurt, önceki dilekçesinde sorduğu soruların yanıtlarını merakla beklediğini söylemişti. Bu dilekçelerine cevap alamayan Başkan Kurt, 27 Ocak 2022 tarihinde TFF’ye yeni bir dilekçe göndererek, Eskişehirspor’a karşı meydana gelen hakem hatalarının ‘bilerek ve isteyerek yapılıp yapılmadığı’ hakkındaki sorularının cevaplanmasını istedi.

Dilekçesinde TFF’ye yasalar gereğince cevap verme yükümlüğü olduğunu hatırlatan Başkan Kurt, aynı dilekçede TFF’ye şu soruları yönlendirdi.

* Maçlara hakem atamaları elektronik ortamda mı yoksa elle yazılarak mı yapılmaktadır?

* Atamalar yapılırken hangi ölçütler dikkate alınmaktadır?

* Amedspor-Eskişehirspor müsabakasının hakem ve gözlemci raporlarının örneğinin tarafıma gönderilmesi mümkün müdür?

* Çok açık bir ofsayt pozisyonunda atılan golün geçerli sayılması hangi futbol kuralına bağlıdır?

* Ofsayt halinde atılan gol bir hakem hatası değil midir?

* Kural-hakem hatası müsabaka sonucunu etkilediğine göre müsabakanın iptali söz konusu mudur?

* Bundan sonra Eskişehirspor’un maçlarına futbolu bilen hakem ve gözlemcilerin atanması sağlanacak mıdır?”

DAVA AÇTI VE KAZANDI

TFF’ye gönderdiği tüm dilekçelerde 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na göre bilgi-belgelerin gönderilmesini isteyen Başkan Kurt, TFF’den cevap alamayınca, Bilgi Edinme Üst Kurulu’na itiraz etti, itiraz reddedilince de mücadelesini adliye koridorlarına taşıyarak, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na izafeten Adalet Bakanlığı’na Ankara 3. İdare Mahkemesinde dava açtı.

LEHİNE MAHKEME KARARIYLA TFF’NİN KAPISINI ÇALDI

Ankara 3. İdare Mahkemesi, ‘davacı belediyenin Anayasa’nın 74. Maddesi kapsamında güvence altına alma, bilgi edinme hakkı kapsamında yaptığımız başvurunun işin esasına yönelik bir cevap verilmeyip, usulden reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır’ diyerek Başkan Kurt’un haklı olduğuna karar verdi. Açtığı davayı kazanan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TFF’ye mahkeme kararını iletti. Başkan Kurt, ‘İdare Mahkemesi kararlarının ilgili idare tarafından 30 gün içinde yerine getirilmesi zorunluluğu bulunduğu’nu hatırlatarak, ilgili dilekçelerle istediği bilgilerin tarafına iletilmesini yeniden istedi.

“HER TÜRLÜ YANLIŞLIKTA HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Başkan Kurt, mahkeme kararında da vurgulandığı gibi belediye olarak Eskişehirspor’un haklarını savunmaya ve izlemeye yetkilerinin bulunduğunu ifade ederek, “Bundan sonra da Eskişehirspor’umuzun aleyhinde yapılacak her türlü yanlışlığa karşı itiraz ve dava hakkımızı kullanacağız. Eskişehirspor’un hakkını yedirmemek için mücadele ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir