Enflasyonla Büyümek Zor Değil: Ekonominin Kitabını Arjantin Yazdı!

Geçen haftalarda Arjantin’de enflasyonun Şubat ayında, 1991 yılından bu yana ilk kez üç haneli seviyelere geldiğini görmüştük. Bunun üzerine faiz artışı yapılan ülkede bugün de büyümenin beklentileri aştığını görmek ilginç geldi.

Arjantin’de enflasyon 3 haneye ulaşmıştı.

Arjantin Ulusal İstatistik Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, tüketici fiyatlarının Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6,6 oranında, yıllık bazda da yüzde 102,5 oranında arttığı görüldü. Ocak ayında yüzde 98,8 olan enflasyon, bu yükselişle Arjantin’in 1990’ların başında bir hiperenflasyon krizinden çıkmasından ve enflasyon oranını dünyanın en yüksekleri arasına yerleştirmesi sonrası zirve seviye oldu.

Arjantin, Zimbabve, Lübnan, Venezuela ve Suriye’nin ardından dünyada üç haneli enflasyonu gören beşinci ülke oldu.

Sonra ne görelim? Enflasyon yüksek gelince Arjantin Merkez Bankası, faiz oranını 300 baz puan artırdı.

Arjantin Merkez Bankası (BCRA), enflasyonun üç haneye çıkması üzerine faiz oranında 300 baz puan daha artışa giderek, Leliq faiz oranı yüzde 75,00’ten yüzde 78,00’e çıkarıldı. Banka, önceki 4 toplantısında faizde bir değişikliğe gitmemişti.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Arjantin ekonomisi beklentilerin üzerinde büyümesin mi?

Arjantin ekonomisi, 2022 yılının son çeyreğinde piyasa beklentilerinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek, piyasa beklentisi büyümenin yüzde 1,7 olurken, GSYH önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 büyüme gösterdi. 

Ancak detaylarda aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle bir önceki döneme göre ekonomide yüzde 1,5 daralma oldu.

2022 yılının tamamında ülke ekonomisi bir önceki yılın yaklaşık yarısı kadar, yüzde 5,2 büyüdü. 2021 yılında ekonomik büyüme yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Arjantin İstatistik Enstitüsü, aynı dönem için işsizlik oranının da yüzde 7,1’den yüzde 6,3’e gerilediğini açıkladı.

Bu örnekten yol çıkarak, enflasyon hipere uçarken, faiz artışı ve büyümenin olduğunu, işsizliğin düştüğünü gözlemleyebilmek ekonomi açısından tam bir deney ortamı sundu. Yine de son Dünya Kupası’nı kazandılar sonuçta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir