5.1 milyarlık vurgunda yeni detay: Köy kahvesinde toplandı

Türkiye, İzmir’de yaşanan tarihi vurguna kilitlendi. Ocakçı Holding’in sahibi Sedat Ocakçı, yüzde 17 kar vaadiyle binlerce kişiden 5,1 milyar lira toplayarak adeta bir servet elde etti. Ocakçı’nın bir anda ortadan kaybolması ve şirketin tabelalarının indirilmesi üzerine dolandırıldığını anlayan mağdurlar, hemen polise gitti. Başlatılan soruşturma kapsamında Ocakçı Holding’e ait şirketlere baskın düzenlendi.

YURT DIŞINA KAÇACAKLARDI

Yurt dışına kaçma hazırlığı yapan Sedat Ocakçı ile eşi Seçilay Ocakçı ise Adana’da saklandıkları evde yakalandı, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerin, satışını yaptıkları token ile kripto piyasalarında para kazandıracaklarını vaat ettiği, ayrıca drone fabrikası kurarak da yine kar sözü verdikleri öğrenildi.

3 BİNDEN FAZLA MAĞDUR VAR

Şüphelilerin 3 bin 100 kişiden yaklaşık 5 milyar 123 milyon TL para topladıkları iddia edildi. Sedat Ocakçı (34), eşi Seçilay Ocakçı (30) ve Genel Müdür Yardımcısı emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın aralarında bulunduğu 27 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan, Sedat Ocakçı’nın kendisini de dolandırdığını ve mağdur olduğunu söyledi.

Türkiye’nin konuştuğu vurgunla ilgili elde edilen yeni detaylar ise şoke etti. Yeni Asır’ın haberine göre Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı, ifadelerinde mağdurları sisteme nasıl dahil ettiklerini anlattı.

PARALARI VALİZLERLE GETİRMİŞLER

Harmandalı’da bir kahvehanede kâr payı dağıtan Ocakçı’ya mağdurların paraları valizlerle ve çantalarla getirdikleri ortaya çıktı. Ocakçı’nın paraları eşine Hira Yazılım isimli şirkette de topladığı anlaşıldı.

Öte yandan Sedat Ocakçı ifadesinde; soğuk cüzdanda bulunan kripto varlığını nakit paraya çevirmesi için akrabası Salih Han’a gönderdiğini, soğuk cüzdanda 5 milyar TL’nin olduğunu, Salih’in bunu alarak kaçtığını, asıl dolandırılanın kendisi olduğunu anlattı.

‘EV HANIMIYIM HİÇBİR BİLGİM YOK’

Sedat Ocakçı’nın eşi Seçilay Ocakçı ise ifadesinde masum olduğunu söyledi. Şirkette Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı olduğu halde ev hanımı olduğunu, sadece eşini görmek için bir iki saatliğine şirkete gittiğini, eşi FETÖ’den ihraç edildiği için kendi üzerine şirket açtığını, yatırım konusunda hiçbir bilgisinin olmadığını iddia etti

MAĞDURUM DEYİP FETÖCÜLERİ SUÇLADI

Öte yandan Sedat Ocakçı, hakimlikteki ifadesinde 17 yaşından beri borsayla uğraştığını, askeriyeden ihraç edilince borsa eğitimi aldığını anlattı. Mağdurlara paralarını vermek ve borsadan çıkmayı istediğini söyleyen Ocakçı, soğuk cüzdanı kaçıran Salih Han’ın arkasında kimin olduğunu bilmediğini, şirketinde FETÖ’den atılan 3 kişinin bulunduğunu belirterek, “Bunlar bana karşı gelen FETÖ’cüler de olabilir. Salih’e cüzdanı nakde çevirsin diye verdim. Çalındığını, mesaj attığı zaman anladım. Dubai’ye kaçtığını öğrenince, polis merkezine giderek şikayetçi oldum. Salih hakkında yakalama kararı var. Asıl parası çalınan ve mağdur olan benim” ifadelerini kullandı.

EŞİ SOSYALLEŞSİN İSTEMİŞ

Eşinin şirket faaliyetleriyle ilgisinin bulunmadığını söyleyen Sedat Ocakçı, “Evde durmasın, sosyal olsun diye ona şirkette bir oda yaptım. Odasında ‘Yönetim Başkan Yardımcısı’ yazmasına rağmen imza yetkisi yoktur. Soysal medyadaki paylaşımlar, ona sürprizlerimdir” dedi.

Olayların sosyal medyada yayılmasından sonra güven kaybettiğini, mafya tipli kişilerin hedefi olup tehdit aldığını belirten ve kaçarken yakalanan Ocakcı, Kıbrıs’a gitme amacının eşini ve kayınvalidesini bırakıp geri dönmek olduğunu ifade etti. Ocakcı’nın ifadesinde “Ödemeleri yapacaktım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Suçsuzum” dediği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir